-
Wczesna choroba Alzheimera może objawiać się trudnościami podczas chodzenia -
Badania przeprowadzone przez naukowców z University College London wykorzystały rzeczywistość wirtualną i modele obliczeniowe -
Mogą one pomóc lekarzom we wcześniejszym diagnozowaniu choroby Alzheimera -
“Za każdym razem, gdy widzę pacjenta, oceniam go nawet w poczekalni. Patrzę na przykład, jak wstają z krzesła i obserwuję — mówi dr Howard Pratt, psychiatra i dyrektor medyczny w Community Health of South Florida -
Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu
Nowe odkrycia mogą stanowić przełom w diagnostyce choroby Alzheimera
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że podczas analiz zwrócono uwagę na fakt, że trudności w poruszaniu się nie występowały u zdrowych starszych uczestników badania lub u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi (z negatywnym wynikiem biomarkerów powiązanych z chorobą Alzheimera). Ten element przekonuje badaczy, że rzeczony problem jest specyficzny dla choroby Alzheimera.
Jest to bardzo ważny wniosek z badania, ponieważ może on przyczyniać się do łatwiejszej diagnostyki wczesnego etapu choroby — zazwyczaj nie są wtedy wykonywane badania krwi czy płynu mózgowo-rdzeniowego. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie “Current Biology”. Co oznaczają trudności z chodzeniem? Można to traktować nie tylko jako normalne stawianie kroków, ale też kłopoty z obracaniem się podczas chodzenia. Aby przeanalizować zjawisko, naukowcy z University College London wykorzystali wirtualną rzeczywistość.
Wśród metod badań istotne znaczenie miał także model obliczeniowy, dzięki któremu można było przeanalizować zawiłości błędów nawigacyjnych zaobserwowanych u uczestników.
Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo.
Profesor Neil Burgess i współpracownicy z grupy Space and Memory w UCL Institute of Cognitive Neuroscience rozpoczęli badanie od podzielenia uczestników na trzy kategorie badanych. 31 osób to ludzie młodzi i zdrowi, 36 — starsi i zdrowi, a pozostałe 43 — z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi.
Jakie były wyniki obserwacji największej grupy? Na potrzeby precyzyjnych analiz podzielono tych uczestników na trzy podgrupy na podstawie statusu biomarkerów w płynie mózgowo-rdzeniowym (CSF). 11 na 43 osoby uzyskało pozytywny wynik (co świadczy o obecności biomarkerów powiązanych z chorobą Alzheimera), więc zostali poproszeni o zrealizowanie zadania, które polegało na przejściu trasy prowadzonej przez ponumerowane pachołki ułożone na kształt dwóch odcinków połączonych zakrętem, a następnie powrót do pozycji wejściowej. Zadanie może wydawać się łatwe, ale prowadzący nieco je utrudnili: założyli uczestnikom gogle wirtualnej rzeczywistości i nie pomagali podczas pokonywania trasy — należało ją więc pokonać bez przewodnika.
Co więcej, test odbywał się w trzech różnych warunkach środowiskowych: w niezmienionym środowisku wirtualnym, przy zastąpieniu szczegółów podłoża zwykłą teksturą oraz w momencie, gdy tymczasowo usunięto wszystkie punkty orientacyjne ze świata wirtualnej rzeczywistości.
Co naukowcy zaobserwowali na temat chodzenia i wczesnej choroby Alzheimera?
Zespół z University College London podał do wiadomości, że uczestnicy z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, którzy otrzymali pozytywny wynik testu na biomarkery choroby Alzheimera, konsekwentnie mieli problem z oszacowaniem zakrętów na trasie, a dodatkowo wykazywali zwiększoną zmienność poczucia kierunku.
Jednak tych samych zaburzeń nie zaobserwowano u zdrowych starszych uczestników lub osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, które nie miały pozytywnych biomarkerów Alzheimera w płynie mózgowo-rdzeniowym.
Naukowcy zauważyli więc, że trudności z poruszaniem się i błędy nawigacyjne były specyficzne dla osób z chorobą Alzheimera, a jednocześnie nie dotyczą osób, które starzeją się w zdrowiu lub mają pogorszenie funkcji poznawczych (z negatywnym wynikiem badania na biomarkery).
“Nasze odkrycia oferują nową drogę do wczesnego diagnozowania choroby Alzheimera poprzez skupienie się na konkretnych błędach nawigacyjnych. Wiemy jednak, że potrzeba więcej pracy, aby potwierdzić te wczesne odkrycia” — podsumował dr Andrea Castegnaro, współautor badania i pracownik naukowy w UCL Institute of Cognitive Neuroscience.
Jak badania mogą pomóc w diagnozowaniu alzheimera?
Dr Andrea Castegnaro zadeklarował, że celem zespołu naukowców jest opracowanie praktycznych testów, które będzie można łatwo zintegrować z warunkami klinicznymi, biorąc pod uwagę typowe utrudnienia, takie jak ograniczona przestrzeń, zmiany w podłożu, brak przewodnika czy ograniczony czas.
“Tradycyjne testy nawigacyjne często mają wymagania, które są trudne do spełnienia w środowisku klinicznym” — powiedział w rozmowie z redakcją Medical News Today. “Nasze badania koncentrują się na konkretnych aspektach nawigacji, które można lepiej dostosować do tych ograniczeń. Szybkie i kompleksowe testy prowadzące do wiarygodnej diagnozy, zwiększają prawdopodobieństwo ich powszechnego przyjęcia” — dodał współautor badania.
Autorzy zauważyli również, że w Wielkiej Brytanii żyje 944 tys. osób z demencją, a ponad 60 proc. zdiagnozowanych osób uważa się za chorych na chorobę Alzheimera. Podobne prognozy — przytaczane przez naukowców prowadzących rzeczone badanie — w Stanach Zjednoczonych szacują, że liczba osób w wieku 65 lat i starszych żyjących z demencją może się podwoić. Co więcej — może urosnąć do prawie 14 mln w USA do 2060 r., jeśli nie nastąpi przełom w medycynie.
Wzrost chorych generuje również inne problemy, ponieważ pacjenci będą potrzebowali pomocy medycznej, co wskazuje na rosnące obciążenie systemów opieki zdrowotnej (ale i całego społeczeństwa) chorobą Alzheimera.
Dlaczego chodzenie może być trudne dla osób z chorobą Alzheimera? Na ten temat wypowiedział się na łamach medicalnewstoday.com Ryan Glatt, certyfikowany trener personalny, starszy trener zdrowia mózgu i dyrektor programu FitBrain w Pacific Neuroscience Institute w Kalifornii.
“W warunkach klinicznych testy oparte na chodzie mogą być pomocne w określaniu ryzyka upadku, zwłaszcza w przypadku rozproszenia uwagi. Być może mogą być częścią bardziej kompleksowej oceny poznawczej w najbliższej przyszłości” — powiedział. Glatt dodał również, że opisywane badanie opiera się na wcześniejszych ustaleniach naukowców dotyczących traktowania chodu jako wskaźnika choroby Alzheimera.
Ponadto twierdzi też, że istnieją różne potencjalne powody, dla których osoby z zaburzeniami poznawczymi mogą mieć trudności z poruszaniem się oraz tendencję do błędów nawigacyjnych. “Jednym z powodów, dla których osoby z chorobą Alzheimera mogą zmagać się z nawigacją wzrokowo-przestrzenną, są zmiany zachodzące w hipokampie, regionie mózgu częściowo odpowiedzialnym za pamięć przestrzenną” — powiedział Glatt.
Na łamach medicalnewstoday.com wypowiedział się także dr Jonathan Fellows, który kieruje Michigan Institute for Neurological Disorders Alzheimer’s Disease and Memory Disorder Center: “Obserwacja chodu jest ważną oceną w diagnozowaniu różnych demencji, w tym choroby Alzheimera. Pacjenci z tym zaburzeniem mogą mieć tak zwaną dyspraksję lub trudności z wykonaniem wcześniej wyuczonego zadania — w tym przypadku chodzenia lub obracania się” — przekazał redakcji. “Identyfikacja jakiejkolwiek formy dyspraksji ma kluczowe znaczenie we wczesnej diagnozie choroby Alzheimera, ponieważ obecnie dysponujemy skutecznymi metodami leczenia opartymi na infuzji, aby pozbyć się z mózgu nieprawidłowego białka, amyloidu, sprawiającego, że komórki nerwowe (neurony) są mniej skuteczne lub nieskuteczne” — dodał.
Rzeczone badanie może więc stanowić doskonałe przypomnienie faktu, że choroba Alzheimera (i inne schorzenia o podobnym przebiegu) mogą wpływać nie tylko na funkcje poznawcze, ale też na codzienne funkcjonowanie, w tym naturalną zdolność poruszania się.
Heather Sandison jest lekarzem naturopatą i operatorem Solcere, kliniki specjalizującej się w leczeniu choroby Alzheimera i związanych z nią demencji. Na łamach medicalnewstoday.com powiedziała, że potrzebne są dalsze badania w tej sprawie, a przede wszystkim należy postawić na większą liczbę osób. “Posiadanie taniego, łatwego w użyciu narzędzia klinicznego bez konieczności wykonywania badań laboratoryjnych z krwi lub płynu mózgowo-rdzeniowego, które nie opiera się na języku, może pozwolić na wczesne wykrycie choroby Alzheimera w szerokiej populacji i być pomocne w identyfikacji pacjentów, którzy najlepiej zareagowaliby na leczenie ukierunkowane na markery specyficzne dla choroby Alzheimera” — powiedziała Sandison w rozmowie z redakcją.
Z kolei dr Howard Pratt, psychiatra i dyrektor medyczny w Community Health of South Florida, zdradził, że w swojej praktyce już od dawna zwraca uwagę na trudności z chodzeniem u pacjentów.
“Mam na myśli to, że za każdym razem, gdy widzę pacjenta, oceniam go nawet w poczekalni. Patrzę na przykład, jak wstają z krzesła i obserwuję, jak dobrze chodzą i jak dobrze zachowują równowagę podczas poruszania się. Sprawdzam też, czy nie mają problemów ze staniem” — powiedział w rozmowie z redakcją. Zwraca on też uwagę na upadki podczas chodzenia — jest to kolejny symptom, któremu należy przyjrzeć się ze szczególną uwagę. “Większość zdrowych dorosłych, jeśli nie mają upośledzenia, zazwyczaj nie upadła od lat” — dodaje dr Howard Pratt.
Dr Andrea Castegnaro — pracownik naukowy w UCL Institute of Cognitive Neuroscience.
Ryan Glatt — certyfikowany trener personalny, starszy trener zdrowia mózgu i dyrektor programu FitBrain w Pacific Neuroscience Institute w Kalifornii.
Dr Jonathan Fellows — kieruje Michigan Institute for Neurological Disorders Alzheimer’s Disease and Memory Disorder Center:
Heather Sandison jest lekarzem i operatorem Solcere, kliniki specjalizującej się w leczeniu choroby Alzheimera i związanych z nią demencji
dr Howard Pratt, psychiatra i dyrektor medyczny w Community Health of South Florida
Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/walking-difficulties-could-be-an-early-sign-of-alzheimers-disease#Diagnosing-Alzheimers-disease-early,
- https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(23)01296-4?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0960982223012964%3Fshowall%3Dtrue
Alzheimer czy po prostu starzenie? Tak to odróżnisz
Chorobie Alzheimera mogą towarzyszyć objawy takie jak problemy z pamięcią, kojarzeniem faktów czy zmianami nastroju. Zdarzają się one jednak również osobom młodym…
Marlena Kostyńska
To dlatego chorzy na alzheimera bywają agresywni. “Jakbyśmy wkładali palec w otwartą ranę po amputacji”
Opieka nad osobą chorą na alzheimera jest ogromnym wyzwaniem i często wymaga rezygnacji z wielu własnych aktywności oraz planów. Wiele zachowań chorych ma jednak…
Joanna Robaszkiewicz
Demencja alkoholowa jest podobna do choroby Alzheimera. Atakuje tych, którzy piją od lat
Przewlekłe spożywanie alkoholu może powodować szereg problemów zdrowotnych, w tym stan znany jako demencja alkoholowa. Jest to rodzaj upośledzenia funkcji…
Adrian Jurewicz
Fototerapia remedium na alzheimera? “Mózg zamienił się w usuwającą amyloid pralkę”
U myszy z odpowiednikiem choroby Alzheimera, poddanych przezczaszkowej terapii światłem w trakcie snu, doszło do gwałtownego usuwania szkodliwych białek. “Mózg…
PAP
To może cię uchronić przed alzheimerem. Włącz ten składnik do swojej diety
Starzenie się mózgu jest naturalnym procesem, jednak, jak wynika z ustaleń naukowców, można je znacząco spowolnić. Ta sama metoda może się również okazać pomocna…
PAP
Pisarka o pierwszych objawach alzheimera u męża: mówił tylko o przeszłości [FRAGMENT KSIĄŻKI]
“Towarzyski do tej pory człowiek nie chciał spotykać się z przyjaciółmi, wyjątkiem było wędkowanie. Mówił tylko o przeszłości, na temat dzieciństwa i futbolu. Nie…
Wydawnictwo FILIA
Test zegara wykrywa wczesne sygnały alzheimera. Neurolog: jest genialny
Test rysowania zegara jest szybki, prosty i przede wszystkim niezawodny. — Sygnały otępienia, w tym możliwego alzheimera, wykrywa dużo szybciej niż wszystkie inne…
Monika Mikołajska
Co się dzieje z mózgiem w chorobie Alzheimera? Samobójcza śmierć komórek
Choroba Alzheimera na zawsze niszczy mózg, odbiera pamięć i zdolność myślenia. Mimo że zmagają się z nim już dziesiątki milionów ludzi, alzheimer nadal skrywa…
PAP
Tak zmienia się osoba chora na alzheimera. Neurobiolog: to jakby ktoś nas przeniósł do obcego świata
Co czuje osoba chora na alzheimera? Czy w ogóle coś czuje? Dlaczego nie pamięta imion swoich wnuków, a potrafi przywołać wspomnienia z własnego dzieciństwa? Skąd…
Paulina Wójtowicz
Dowiedział się, że ma alzheimera. Po dwóch dniach podjął decyzję. “Jego maleńka łódź odpłynęła już od brzegu” [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Amy Bloom jest znaną i utytułowaną pisarką i dziennikarką, mieszkającą i pracującą w Stanach Zjednoczonych. W 2019 r. jej mąż dowiedział się, że cierpi na…
Wydawnictwo FILIA
Credit: Source link