-
Wyniki najnowszych badań sugerują związek między rozwojem raka jelita grubego a składem mikrobiomu w jelitach -
Raka jelita grubego zwykle poprzedzają zmiany przednowotworowe. Te, jak wykazano, współwystępują z koloniami konkretnych bakterii, które nie zasiedlają jelit osób zdrowych -
Jeśli wskazane rezultaty zostaną potwierdzone kolejnymi badaniami, będzie to ogromny krok do przodu w dziedzinie onkologii -
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onet
Naukowcy powiązali raka jelita grubego ze składem mikrobiomu
Bardzo obiecujące wyniki badań nad ludzkim mikrobiomem jelitowym zostały zaprezentowane podczas spotkania United European Gastroenterology 2023. Odkrycia są tak nowe, że nie zdążono ich jeszcze opublikować w żadnym recenzowanym czasopiśmie naukowym.
Naukowcy wykorzystali do analiz dane z holenderskiego projektu dotyczącego mikrobiomu oraz holenderską ogólnokrajową bazę dotyczącą konkretnych schorzeń. Przyjrzeli się 8208 przypadkom biopsji okrężnicy, wykonanym w ciągu ostatnich 50 lat. Badacze przeanalizowali też funkcję i skład mikrobiomu jelitowego osób ze zmianami przednowotworowymi jelita grubego, diagnozowanych pomiędzy 2000 a 2015 r. oraz tych, u których zmiany rozwinęły się po pobraniu próbek kału w latach 2015–2022. Następnie porównali wyniki z prawidłowymi wynikami kolonoskopii, a także wynikami ogółu społeczeństwa.
Ciąg dalszy artykułu znajduje się pod materiałem wideo.
Jak się okazało, u pacjentów, u których wystąpiły patologiczne zmiany, stwierdzono większą różnorodność mikrobiomu jelitowego w porównaniu z osobami zdrowymi. Skład mikrobiomu różnił się w zależności od rodzaju pojawiających się zmian. Prawidłowa flora jelitowa składa się z bilionów mikroorganizmów tysięcy gatunków — występujących w równowadze. I ta zachowana między nimi równowaga jest warunkiem zdrowia.
Naukowcy skojarzyli kilka gatunków bakterii (Lachnospiraceae oraz rodzaje Roseburia i Eubacterium) z rozwojem nieprawidłowości. W mikrobiomie chorych wykryto też bakterie B. fragilis, już wcześniej łączone ze zmianami przednowotworowymi. Obecność wskazanych mikroorganizmów uznano zatem za zapowiedź tych zmian. Raka jelita grubego zwykle poprzedza pojawienie się właśnie zmian przednowotworowych w jelitach. Ich usunięcie jest niezbędne w procesie zapobiegania nowotworom.
Co trzeba wiedzieć o raku jelita grubego?
Według National Cancer Institute rak jelita grubego jest najczęstszą przyczyną zgonów pacjentów onkologicznych poniżej 50. roku życia. Zdaniem uczonych, czynnikami ryzyka są stany zapalne, nieprawidłowa dieta oraz obecność wspomnianych bakterii w jelitach.
Objawy, które powinny skłonić do kontrolnej wizyty u lekarza to:
-
Krew w stolcu; -
Zmiana rytmu wypróżnień; -
Utrata wagi, która nastąpiła z niejasnych powodów; -
Uczucie, jakby podczas wizyty w toalecie jelita nie opróżniły się do końca; -
Bóle i skurcze brzucha; -
Biegunki lub zaparcia.
U niektórych pacjentów rak jelita grubego, rozwijając się, nie daje żadnych objawów, stąd apele lekarzy, by nie zaniedbywać profilaktyki.
“To interesujące badanie, które może pozwolić na analizę mikrobiomu jelitowego danej osoby w celu przewidzenia ryzyka zachorowania na raka okrężnicy” – powiedział dr Babak Firoozi, gastroenterolog w MemorialCare Orange Coast Medical Center w Kalifornii, cytowany przez serwis medicalnewstoday.com.
Lekarz dodał, że jeśli wyniki uda się potwierdzić podczas kolejnych testów, będzie to “ogromny przełom”. Nie tylko usprawniający badania przesiewowe, ale też umożliwiający wytypowanie pacjentów z grup ryzyka i wczesną terapię z wykorzystaniem probiotyków.
Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Jak poznać, że w jelitach zaczyna rosnąć rak? Siedem możliwych sygnałów ostrzegawczych
Rak jelita grubego jest jednym z najbardziej zabójczych nowotworów człowieka i jednym z najczęstszych. Potrafi ukrywać się całymi latami, nie dając wyraźnych (lub…
Monika Mikołajska
materiał promocyjny
Kiedy warto zadbać o kondycję swoich jelit?
Codzienna dieta, przyjmowane leki, przebyte infekcje, stresujący tryb życia… tak wiele czynników wpływa na mikrobiotę i stan naszego układu pokarmowego. Kiedy w…
materiał promocyjny
Nieswoiste zapalenia jelit i zespół jelita drażliwego – jak wygrać nierówną walkę?
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego – Crohna, zespół jelita drażliwego — jak pokazują przeprowadzone na przestrzeni wielu ostatnich lat…
Dlaczego milenialsi chorują na raka jelita grubego? Część winy jest po naszej stronie
Rak jelita grubego to drugi najczęściej rozpoznawany nowotwór w Polsce. Zajmuje też drugie miejsce na liście zgonów z powodu chorób nowotworowych. Statystyki są…
Adrian Dąbek
Główny objaw cukrzycy. Często pojawia się w nocy
Cukrzyca jest poważnym problemem zdrowotnym i plagą XXI w. Największe niebezpieczeństwo jednak polega na jej późnej wykrywalności. Wiele osób latami choruje, nie…
Hanna Szczygieł
Pirola grasuje w Wielkiej Brytanii. Jeden objaw wybija się nad inne
W ciągu ostatnich miesięcy w Wielkiej Brytanii przybywa zachorowań na COVID-19. Za wzrost odpowiedzialna jest nowa odmiana wirusa Pirola BA.2.86. Wspomniany…
Daria Polak
Tak depresja i czarne myśli zmieniają nasze jelita. “Naukowcy zaskoczeni” odkryciem
Dolegliwości żołądkowe mogą świadczyć o złej kondycji psychicznej. Więcej, często zmagają się z nimi osoby ze zdiagnozowaną już depresją. Przyczyny są…
Monika Mikołajska
Fala nowotworów u 30-latków. Te objawy mają dwa lata przed diagnozą
Rak jelita grubego to obecnie jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Niestety, zwykle zbyt późno. Problemem jest oczywiście słaba frekwencja w badaniach…
Paulina Wójtowicz
Rak jelita grubego. Codzienne nawyki, którymi “pracujesz” na chorobę
Rak jelita grubego to jeden z najczęstszych ludzkich nowotworów i jeden z najbardziej zabójczych. Rozwija się powoli. Latami może nie dawać żadnych objawów, a…
Monika Mikołajska
Lekarka miała raka jelita. Zdradza, jakie są objawy i co robić po każdej wizycie w WC
Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów, zwłaszcza wśród osób po 60. roku życia. Czy można skutecznie ochronić się przed…
Hanna Szczygieł
Credit: Source link