Закреп — порушення процесу випорожнення кишечнику, які характеризуються збільшенням інтервалів між актами дефекації, утрудненням акту дефекації (навіть при збереженні нормальної періодичності стулу) або систематичним недостатнім випорожненням кишечнику, є поширеним явищем і уражує людей будь-якого віку.
Поширеними причинами розвитку цього неприємного синдрому є вживання недостатньої кількості клітковини, рідини, обмеження рухової активності, часте ігнорування позивів у туалет, зміна дієти або розпорядку дня, побічна дія ліків, стрес, тривога, депресія, вагітність або певні захворювання (цукровий діабет, порфірія, гіперкальціємія, хвороба Гіршпрунга, автономна нейропатія, множинний склероз, хвороба Паркінсона, ішемічний коліт та ін.).
У більшості випадків, коли справа не стосується системних захворювань, або мова не йде про дітей раннього віку або вагітних, позбутися закрепу можна простими змінами в дієті та способі життя:
- рясне пиття;
- дотримання графіку відвідування туалету;
- щоденна прогулянка або біг;
- збільшення кількості клітковини в раціоні.
Продукти харчування, що здатні полегшити акт дефекації
- Користь ківі як природного засобу, що покращує травлення та може сприяти утрудненій дефекації, доведена експериментально (Bayer S.B. et al., 2022). Ківі містить актинідин, який сприяє руху у верхніх відділах шлунково-кишкового тракту, а високий вміст клітковини в цій ягоді є ключовим фактором, що чинить позитивний вплив на травлення. Як показало дослідження, вживаючи щодня 2 зелених ківі, можна здолати закреп.
- Лимони містять багато вітаміну С, антиоксидантної сполуки, яка втягує воду в кишечник. Збільшення вмісту води в кишечнику може допомогти пом’якшити стул і стимулювати дефекацію. Тому при закрепі рекомендується вживати лимонну воду (сік половини лимона зі склянкою теплої води) на ніч і вранці.
- Оливкова олія може стати здоровим способом відновити стул. Одна столова ложка оливкової олії, прийнята натще вранці, може полегшити закреп у здорових дорослих людей. Однак не слід перевищувати вказане дозування, оскільки це може призвести до діареї та судом.
- Чорнослив — відомий з давніх часів засіб від закрепу. У сушеному фрукті міститься велика кількість сорбіту, який проходить через кишечник неперетравленим і втягує воду в кишечник, що сприяє збільшенню стулу та стимулює дефекацію.
- Імбир — продукт, відомий своїми загальнозміцнювальними ефектами. Але він може допомогти і при закрепі, оскільки знижує тиск на нижні відділи кишечнику, усуваючи спазми, здуття живота та нудоту.
- Сирі яблука та груші містять велику кількість клітковини, фруктози та сорбіту, тому можуть допомогти випорожнити кишечник. Крім того, ці фрукти містять високий вміст води, що допомагає травленню та запобігає закрепам.
- Фенхель — природний проносний засіб з приємним запахом та м’яким смаком, насіння якого допомагає стулу рухатися по товстій кишці, збільшуючи шлункові ферменти в травній системі, і таким чином сприяє розв’язанню проблеми закрепу.
Червоні прапорці!
Але не слід забувати, що коли закреп супроводжується підвищенням температури тіла, наявні домішки крові в калі та біль при дефекації, людина відчуває сильний біль чи/та різке здуття в животі, закреп супроводжується нудотою, блюванням, запамороченням, головним болем, зміною кольору шкіри (блідий або сіруватий), немотивовано зменшується маса тіла, самолікуванням займатися в жодному разі не можна — слід терміново звернутися за допомогою до лікаря!
Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА» за матеріалами www.nhs.uk, www.medicalnewstoday.com, www.healthline.com, www.verywellhealth.com
Credit: Source link